Kiadó: Terebess Kiadó
Szerző:Tokaji Zsolt
A tehetséges, fiatal sinológus könyve a kínai kultúra magyarul ez idáig alig tárgyalt részével, a fegyverek és harci eszközök történetével foglalkozik. A kezdeti bronzfegyverektől az ópiumháborúk idején megjelenő lőfegyverekig követi nyomon a közel háromezer éves kínai haditechnikai fejlődést. Olyan eszközöket ismerhetünk meg, amelyek méltatlanul maradtak a nagy kínai találmányok, a selyem, a papír, a porcelán árnyékában.
A másfélszáz ábrával kiegészített könyv hasznos és igényes lexikona, érdekes olvasmánya lehet a harcművészet rajongóinak, a fegyvergyűjtőknek, de a sinológus szakemberek is haszonnal forgathatják a régi szövegekben előforduló fegyverek azonosításához. Ugyanis, ahogy egyik kritikusa méltatta:
“Részint egykorú ábrázolásokon, részint leletfotókon szemlélhetők meg a fegyverek, páncélöltözetek, lószerszámok; a szerző sok-sok eredeti szövegrészletet (elbeszélést, példázatot, mondát) idéz, melyek kitűnően érzékeltetik, miként gondolkoztak a régi kínaiak a fegyverek használatáról.”
“Tokaji Zsolt könyve – Európában jószerével egyedülállóan – teljes áttekintést ad a Kr. e. III. évezredtől a XIX. századig a kínai fegyverekről és haditechnikai találmányokról.”