Kiadó: Terebess Kiadó
Szerző: Kéri Katalin
Napjainkban rendkívüli érdeklődés tapasztalható az iszlám kultúráját illetően, hazánkban azonban kevés a témával kapcsolatos hiteles, a vallás ismeretén nyugvó és forrásokkal alátámasztott olvasmány. Ez, a muszlim nőtörténetről szóló kötet különösen hiánypótló és fontos munka, mely sokszínű, izgalmas és érdekes áttekintést ad a női magánszféráról, a háremek és fürdők világáról.
A könyv bemutatja, melyek az iszlám nőkkel kapcsolatos főbb tanításai, és megismertet a középkorban élt muszlim lányok és asszonyok mindennapi életével. Irodalmi művek segítségével megtudhatjuk, hogy milyen volt az akkori női ideál, hogyan öltöztek, hogyan ápolták és illatosították testüket a hölgyek. Külön érdekessége a kötetnek, hogy szerzője az iszlám világának híres nőalakjait is felvonultatja benne: költőnők, táncosok, tudósok páratlan életműve tárul az olvasó elé.
“Az iszlám országainak női lakóiról egészen a 19. századig csak férfiak által alkotott műalkotások és irodalmi művek számoltak be. Ezért a középkori nőkről csak a férfiúi elvárások szerinti ismerete van a világnak, holott – ahogy Kéri Katalin írja – “igen színes és változatos életet éltek és élnek ma is”. Bár a vallási előírások igen szigorúak voltak, a mindennapi élet szintjén igen változatos életformák léteztek, már csak azért is, mert az Andalúziától Indiáig terjedő birodalomban igen eltérő hagyományú és kultúrájú népcsoportok éltek, amelyekre “jellemző volt a vallásos tanításoktól többé-kevésbé eltérő életvitel”. Jogi és egyéb források alapján- erről a változatos életvitelről írt Kéri Katalin, a nők megítélésének bemutatásától A női szépség köznapi ás misztikus formáinak ismertetésén át a Szépségápolás eszköztárának számbavételéig, végül néhány híres középkori muszlim nő életét eleveníti meg a korabeli alkotások reprodukcióival illusztrált, mutatókkal kiegészített kötetében. A középkori iszlám világ mindennapjait bemutató tanulmány – minden érdeklődő olvasónak ajánlható.”
(Új Könyvek, 2003/10. szám, 49. oldal)