Szín: sárga, kék, fekete
Anyag: tiffany üveg, fém
Foglalat: 3 × E14 (max 40W)
Kiszerelés:
- 1 tiffany lámpa
- 2 m kábel, kapcsolóval és villásdugóval
Tiffany üveg
A Tiffany lámpák üvegbúrái rézfóliás technikával készülnek.
- Az üveggyártás kezdetén, nem tudtak nagy felületű síküveget kialakítani, ezért ólomsínbe helyezett kisebb üvegeket használtak. Az ólomüvegezés lényege, hogy a csiszolt üvegdarabkákat, ólomprofilok közé illesztjük, ezek találkozási pontjait összeforrasztjuk.
- A rézfóliázásnál viszont, nem ólomprofillal illesztik az üvegdarabokat egymáshoz, hanem az üvegek szélét sárgaréz szalaggal vonják be, amelyeket utána az illeszkedési pontoknál összeforrasztanak. A forrasztó anyag cink vagy ón, aminek olvadási pontja alacsony, hozzátapad a rézhez és így teszi lehetővé hogy az összeillesztett üvegdarabok egyben maradjanak.
A rézfóliás technikának köszönhetően a minta és formavilág végtelen variációban készíthető el, ahogy az a Tiffany lámpáknál és változatos ablakdíszeknél jól látható. A finom részletek könnyebb kidolgozása és a ragyogó színű üvegfajták tették lehetővé az üvegművészet térhódítását a lakberendezésben.
Louis Comfort Tiffany
1848-ban született New Yorkban. Apja a világ egyik leghíresebb ékszerész cégének volt a tulajdonosa. Már fiatalkorában is érdeklődött a festészet iránt, s később tanulta is New Yorkban és Párizsban. Üvegfestést Brooklynban a Heidt üveggyárban tanult. Tiffany a folyékony üveget színezékekkel keverte össze és így csodás ragyogású üveg születhetett meg a gyártási folyamat végén. 1879-ben megalapította saját cégét, mely épületeket díszített. 1892-től már festett üvegablakokat és mozaikokat gyártott saját kemencéiben. 1900-ban átszervezték a céget és elkezdett ékszereket, zománcokat, lámpákat gyártani. Első feleségétől négy gyermeke született, kinek halála után újraházasodott és született további 4 leánygyermeke. 1933-ban hunyt el 84 évesen.